Banky.cz

ZADAT NOVÝ DOTAZ do Poradny Prohlédnout dotazy v Poradně

Články ZE SVĚTA FINANCÍ

Pojištění domácnosti a pojištění nemovitosti: jak se liší a na co si musíte dát pozor

Pojištění domácnosti a pojištění nemovitosti: jak se liší a na co si musíte dát pozor

19.6.2019, Pojištění, Autor: Lukáš Vaněk

Nízké pojistné částky a spousta nepojištěných domů a bytů. Tak to v současnosti vypadá na trhu s pojištěním nemovitostí a domácností. Nepojištěný nebo špatně pojištěný majetek vás přitom může stát miliony. A stačí jen elektrický výboj, zásah blesku nebo návrat z dovolené zakončený pohledem na vypáčené dveře.

Hypotéka na družstevní byt

Hypotéka na družstevní byt

11.6.2019, Hypotéka, Autor: Martin Silný

Složitější a složitější. Taková je v posledních letech situace lidí, kteří chtějí vlastní bydlení. Ceny totiž stoupají a podmínky hypoték se zpřísňují. Řešením je nákup družstevního bytu. Jenže i na něj potřebujete dost peněz. Stále víc lidí proto hledá hypotéku na družstevní byt. Možností je několik.

Jak na daňový odpočet úroků z hypotéky

Jak na daňový odpočet úroků z hypotéky

6.6.2019, Daně, Autor: Lukáš Taragel

Pokud splácíte hypotéku nebo úvěr ze stavebního spoření, můžete využít zaplacené úroky jako nezdanitelnou položku a snížit si tak odvod daně. Lze tak učinit po skončení kalendářního roku prostřednictvím daňového přiznání, které si podáte sami, popřípadě prostřednictvím ročního zúčtování daně, které zpracuje zaměstnavatel.

Čtěte více
Novinky, zajímavosti a tipy ze světa financí a bankovnictví přesně psané pro běžného uživatele

Poradna banky.cz - ptáte se

A

#6847, Má smysl si přivydělávat v insolvenci?, Exekuce a insolvence, 18.6.2019

Dobrý den, prosím o informaci, jak je to s možností přivýdělku v insolvenci. Z HPP mi odchází pravidelná splátka něco kolem 12 000 Kč, mám dvě děti a jsem samoživitelka. Mám možnost u stejného zaměstnavatele mít ještě dohodu nad rámec celého úvazku. Jsem povinna odevzdat celou částku z dohody nebo mi bude jen nějak krácena a nějaká částka mi zůstane? Jednalo by se částku do 3 000 Kč měsíčně. Děkuji

Dobrý den, se 2 dětmi a splátkami 12 000 Kč činí nezabavitelné minimum 14 429 Kč (do června to bylo jen 12 858 Kč). Váš čistý příjem z HPP tak odhaduji na cca 25 000 Kč. Pro Vás mám smysl pracovat do celkového výdělku 29 000 Kč (nad tuto částku jde již vše na insolvenci). Brigádu za 3 000 Kč tak určitě vezměte, vyplatí se Vám to.

M

#6846, Nebankovní půjčky, Půjčka, 18.6.2019

Dobry den, po splaceni cele insolvence (100%) jsem si chtel zrusit ucty u rychlych poskytovatelu pujcek pres internet. Nekteri mi vyhoveli temer okamzite, nekteri nereaguji a dva poskytovatele mi odepsali, ze ucet nejde ze zakona zrusit, pouze zablokovat. Neni mi jasne, podle ktereho zakonu postupujou. Nechci jiz s nimi mit nic spolecneho, jelikoz je nebudu vyuzivat. Dekuji za odpoved.

Dobrý den, poskytovatelé nebankovních půjček Vám žádné účty nezakládají, není co rušit. Nebankovky mají pouze jeden sběrný účet pro všechny dlužníky, na který splácíte pod přiděleným variabilním symbolem. Doplacením dluhu (resp. jeho prominutím v rámci insolvence) byl Váš vztah s nebankovkami ukončen. 

J

#6845, Vlastním cestu zatíženou věcným břemenem, Reality, 18.6.2019

Dobrý den, zdědil jsem cestu k domu, která vede kolem zahrádkářské kolonie. Cesta je zatížená věcným břemenem chůze a jízdy. Břemen je 40. Můžu po zahrádkářích požadovat peněžitý příspěvek na údržbu cesty nebo nájem? Cesta je nezpevněná, sypaná štěrkem. Děkuji

Dobrý den, nájem požadovat nemůžete, neboť cestu zahrádkářům nepronajímáte (oni k ní mají pouze zapsané věcné břemeno ve svůj prospěch, které nabyli úplatně). Ani na příspěvek na údržbu nemáte právní nárok, ale zde bych spíše zkusil apelovat na sousedskou solidaritu a společný zájem ("když mi přispějete na údržbu, cestu opravím").

Prohlédnout další dotazy
Celkem více než 6800 přehledně členěných dotazů


Rychlé odkazy

Banky v ČR