Banky.cz

ZADAT NOVÝ DOTAZ do Poradny Prohlédnout dotazy v Poradně

Články ZE SVĚTA FINANCÍ

Jak sehnat peníze do začátku podnikání?

Jak sehnat peníze do začátku podnikání?

15.1.2019, Komerční sdělení, Autor: Komerční sdělení

Rádi byste začali podnikat, ale pálí vás otázka peněz? Poradíme vám, kde sehnat dostatek financí, abyste mohli rozjet svůj vlastní byznys.

Insolvence a osobní bankrot (oddlužení)

Insolvence a osobní bankrot (oddlužení)

13.1.2019, Osobní a rodinné finance, Autor: Jan Budín

Máte dluhy a nestíháte splácet? Řešením může být osobní bankrot. Kdy má smysl žádat o insolvenci? Kolik stojí sepsání návrhu na oddlužení? Kolik Vám musí ponechat z výplaty? A jak je to s ochranou před exekutorem?

Tipy a triky, díky kterým ušetříte na běžných věcech

Tipy a triky, díky kterým ušetříte na běžných věcech

9.1.2019, Komerční sdělení, Autor: Komerční sdělení

Máte každý měsíc problém vyjít s výplatou nebo se dokonce neobejdete bez kontokorentu? Máme pro vás pár vychytávek, díky kterým ušetříte na běžných věcech i několik tisíc měsíčně. Někdy přitom stačí jen málo. 

Čtěte více
Novinky, zajímavosti a tipy ze světa financí a bankovnictví přesně psané pro běžného uživatele

Poradna banky.cz - ptáte se

M

#5789, Neplatnost darovací smlouvy, Exekuce a insolvence, 20.1.2019

Dobrý večer, bývalý manžel daroval dětem (9 a 17 let) dům. Ale má exekuci. Stihl jim to darovat ještě než byla na dům uvalena exekuce, má dva dluhy (jeden na 8 milionů a druhý na 2 mil. Kč). Jelikož jsme se rozvedli, byla jsem se se starším synem na exekuci informovat a tam nám řekli, že bylo řízení o neúčinností darovací smlouvy a dům je zabavený. Což nám je jedno, protože tam už nebydlíme, žije tam stále bývalý manžel. Jde tu o to, že on dětem prý daroval i dluh 2 miliony. Dá se s tím něco dělat? Lze vrátit ten dům? Synové přeci byli a jsou nezletilí a tenkrát za něj rozhodoval opatrovník, mimochodem kamarád bývalého manžela, který se snaží pořád nějak snižovat cenu odhadů, aby si to bývalý manžel mohl přes známého odkoupit zpět.

Dobrý den, převod majetku na rodinné příslušníky je obvyklým trikem zadlužených, kteří tak chtějí uchránit svůj majetek před exekucí. Zneplatnění darovací smlouvy a zabavení majetku exekutorem je zcela v pořádku. Dluh darovat nelze. Proč mají Vaše děti opatrovníka, když mají oba rodiče?

MV

#5788, Ručení za dluhy vzniklé před manželstvím, Osobní a rodinné finance, 20.1.2019

Dobrý den, prosím Vás o radu. Jsem vdaná necelé dva roky. Nedávno dostal manžel exekuci za dluh, který měl před manželstvím. O jeho dluzích jsem nevěděla (to bych si ho nikdy nevzala) a teď se s ním chci kvůli tomu rozvést. Můj dotaz zní - když po rozvodu nebude manžel splácet (je OSVČ), může mi exekutor něco zabavit? Nemám příjem, pečuji o osobu blízkou. Manžel bydlel u mě v bytě a za dobu manželství jsme si nic nekoupili, byt jsem měla už komplet zařízený. Děkuji za odpověď

Dobrý den, není-li v předmanželské smlouvě dohodnuto jinak, jsou dluhy vzniklé během manželství součástí SJM, za který ručí oba manželé společně a nerozlučně. Za dluhy jednoho z manželů vzniklých před manželstvím ručí za určitých podmínek druhý z manželů (do výše 50% dluhů). Nebude-li manžel schopen dostát svým závazkům, může exekutor 50-100% dluhu vymáhat po Vás. Nemáte-li příjem, dojde ke zpeněžení Vašeho majetku (bytu). Součástí svatebního obřadu je manželský slib, při kterém potvrzujete, že je Vám znám zdravotní a finanční stav nastávajícího. Manželství je institut s velmi vážnými právními následky (SJM, vyživovací povinnost, ručení za dluhy, atd), který bohužel nemálo lidí bere na lehkou váhu.

M

#5787, Archivace výpisů z účtu, Banka, 20.1.2019

Jak dlouho musí mít nezisková organizace "Senioři" uložené výpisy z banky a peněžní deník? Děkuji

Dobrý den, banky informace o pohybech na účtu archivují 10 let. Účetní jednotky, které jsou neplátci DPH, mají povinnost uchovávat účetní doklady po dobu 5 let (a závěrky 10 let). 

Prohlédnout další dotazy
Celkem více než 5700 přehledně členěných dotazů


Rychlé odkazy

Banky v ČR